Kopalnia soli Prahova w Slănic
Znana jako największa kopalnia soli w Europie, Slanic Prahova położon jest pomiędzy doliną Prahova i Teleajen, na około 44 km od Ploeszti, na wysokości 400 m npm.
Znana jako największa kopalnia soli w Europie, Slanic Prahova położon jest pomiędzy doliną Prahova i Teleajen, na około 44 km od Ploeszti, na wysokości 400 m npm.
Wawóz znajduje isę kilka kilometrów od zamku Bran. Prowadzi nim szlak w góry Piatra Craiului.
Kanion jest piękny, posiada pionowe, wysokie na ponad 200 metrów ściany. Symfonia granitu, drzew i roślin.
W wąwozie oraz pobliskiej wsi Magura Rammstein nakręcił teledysk do piosenki Rosenrot.
Sarmizegetusa Regia był stolicą i najważniejszym wojskowym, centrum religijnym i polityczne Daków. Wzniesiona na szczycie 1200-metrowej góry, twierdza była podstawą strategicznego systemu obronnego w górach Orăștie (w dzisiejszej Rumunii), obejmujący sześć cytadeli. Sarmizegetusa Regia był stolicą Dacji sprzed wojen z Imperium Rzymskim. Zzostała przejęta i zniszczona przez armię rzymską w 106 r. n.e.
Sighişoara jest popularnym miejscem turystycznym z dobrze zachowanym murem starego miasta. Symbolem miasta jest Clock Tower, 64 m-wysoka wieża zbudowana w 13 wieku. Jest to dziś muzeum historii.
Inne ciekawe zabytki to:
Râpa Roşie czyli po rumuńsku "Czerwony wąwóz" to rezerwat geologiczny, znajduje się w skrajnym południowo-zachodniej części Secaşelor Plateau na prawym brzegu Secaşul Mare, ok. 4 km na północ od miasta Sebeş.
Râpa Roşie zajmuje obszar około 10 hektarów w wielkości. Jego ściany mają wysokość od 80 do 100m. Woda stworzyła w zróżnicowanym podłożu (żwir, piaski kwarcowe, piaskowce), dziwne kształty: kolumny, wieże, piramidy - wszystko czerwonawy. Na tym terenie można spotkać wiele rzadkich gatunków roślin.
Rezerwat utworzony w 1924 roku znajduje się w miejscowości Berca koło Buzau. Zostały stworzone przez gazy wydobywające się z głębokości 3000m, które wypychają na powierzchnię błoto i słona wodę. Błoto wysycha na powierzchni ziemi tworząc solidną strukturę stożka, przypominającą prawdziwy wulkan. Ciekawostką jest to że wydobywająca się substancja jest zimna.
Wulkany tworzą księżycowy krajobraz, ze względu na brak roślinności. Flora jest uboga, ponieważ gleba jest bardzo słona.
Kolejka, nazywana potocznie Mocanita, powstała w 1932 roku do transportu drewna. Pociągi kursują w dół doliny sześć dni w tygodni do zakładu przetwórczego w Viseu de Sus. Jest to jedyna w Europie kolej, wykorzystywana przy produkcji drewna.
Obsługiwana przez parowe lokomotywy oferuje również kursy dla turystów - trasa około 22km. Kolejka czynna od wiosny do jesieni.
Przełęcz Prislop znajduje się w północnej Rumunii, na granicy historycznych regionów Maramureş i Bukowiny w górach Rodnei, w Karpatach Wschodnich. Przełęcz Prislop położony jest na wysokości 1416 metrów. Zimą przejście jest zablokowane przez śnieg.
Na miejscu znajduje się tanie i przyzwoite schronisko górskie Cabana Alpina oraz monastyr.
Kawałek od przełęczy jest jezioro Stiol. Prowadzi do niego droga gruntowa - niedostępna po obfitych opadach deszczu.
Cimitirul Vesel zlokalizowany jest w miejscowości Sapanta, około 300-400m od głównej drogi 19 (nie jest z niej widoczny). Pierwszy kolorowy nagrobek powstał w 1935 roku, wykonany przez miejscowego rzeźbiarza Ioan Stan Patraş. Na każdym z nich znajduje się ilustracja mówiąca o życiu danego człowieka lub przyczynie jego śmierci.
Około 3 km od cmentarza znajduje się camping. Nocować można na polu namiotowym, w domkach lub w pokojach w głównym budynku. Na miejscu znajduje się całkiem przyzwoita restauracja.